Search
Close this search box.
Eksen Health Boarding Physical Therapy and Rehabilitation Center Istanbul
Previous slide
Next slide

Inpatient Physical Therapy and Rehabilitation Center

In our center, all the care of the patients is provided by our professional care team as an inpatient, under the supervision of a doctor and nurse 24/7, without the need for a companion.

In Bedridden Patient Treatment

24/7 Doctor, Physiotherapist, Nurse and Care Team Service

inpatient physical therapy ve tıbbi bakım alanında bizi farklı kılan şeyler var.

Axis Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi, son teknoloji cihazlar ve tedavi yöntemleri kullanarak hastalara en iyi tedaviyi sunar. Örneğin, merkezimizde bulunan Egzersiz Salonu’nda hastalar, gelişmiş cihazlar ve ekipmanlarla tedavi edilirler.

Play Video about Eksen Health Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi İstanbul

A+ Services

Services in our Inpatient Physical Therapy and Rehabilitation Center

Yatılı Rehabilitasyon

A process that includes treatment and therapy methods used to protect and develop the physical, cognitive and functional skills of elderly individuals and to improve their quality of life.

Experienced Staff

Deneyimli doktorlarımız ve fizik tedavi uzmanlarımızla inpatient physical therapy hizmeti.

Years of Experience

Alanında uzun süreli tecrübeyle felç tedavisi ve fizik tedavi hizmeti.

24/7 Control

Our patients are always in safe hands under the control of doctors and nurses.

Central Location

We are behind Optimum, located on the Ataşehir E5, in the most accessible location of Istanbul.

Inpatient Physical Therapy and Rehabilitation Center Staff

Professor Dr. Turan USLU - Physical Medicine and Rehabilitation Specialist

Prof. Dr. Turan USLU

Physical Medicine and Rehabilitation Specialist

Prof. Dr. Kursat Uzun

Prof. Dr. Kursat Uzun

Pulmonary Diseases and Critical Care Department

Eksen Sağlık Boarding Physical Therapy and Rehabilitation Center, Paralysis stroke treatment center, Bedridden Patient Care, Orthopedic Rehabilitation, Neurological Rehabilitation, Nursing Home, İstanbul, Anatolian Side, Ataşehir

Prof. Dr. Abdulkadir Koçer

Neurology, Algology, Vascular Neurology (Stroke)

Eksen Sağlık Yatılı Fizik Tedavi merkezi Rehabilitasyon felç inme Merkezi Helin Su Arkun

Fzt. Helin Su ARKUN

Physiotherapist

Eksen Health Staff- Hilal Kpuz Küçükdurmaz - Psychologist

Hilal Kopuz Küçükdurmaz

Expert Clinical Psychologist

in Eksen Health

What is the Inpatient Physical Therapy Process?

01.

Application and Evaluation Process

Share the Epicrisis Report with us. After our team of doctors evaluates the report, you will receive feedback regarding the patient's recovery status and treatment process.

02.

Transfer and Hospitalization

After the patient's admission to our institution is approved, the Ambulance and our healthcare team carry out the transfer of the patient. Doctor and Specialist Physiotherapist first examination, nurses' medication and treatment follow-up and regulation, and all care by our care team, including body analysis, personal and general care.

03.

Treatment Process

Daily consultations (Patient Visit), Weekly psychological support sessions by the psychologist, Two sessions in our daily equipped Physiotherapy Hall according to the program determined for the patient, Physiotherapy services administered by Expert Physiotherapists, - 24/7 wound care, medication and medical follow-up of nurses.

04.

Leaving from our inpatient physical therapy center.

Inpatient Physical Therapy Merkezimizden Çıkış Rehabilitasyonu sonlanmış olan hastamızın, kurumumuzdan çıktıktan sonraki sosyal yaşamında yapması ve takip etmesi gereken programın, hem kendisine hem de yakınlarına uzman ekibimiz tarafından eğitiminin verilmesi.

What did they say?

Testimonials

Axis Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi, deneyimli doktorlar, fizyoterapistler, ergoterapistler, dil ve konuşma terapistleri gibi tıbbi personelden oluşan uzman bir ekibe sahiptir. Bu uzmanlar, hastalara en iyi tedaviyi sunmak için birlikte çalışır.

Axis Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi, İstanbul'un Ataşehir ilçesinde E-5 anayoluna yakın bir konumda yer alır. Bu konum, hastaların kolayca merkeze ulaşmasını ve tedavi programına düzenli olarak katılmasını kolaylaştırır.

Axis Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi, son teknoloji cihazlar ve tedavi yöntemleri kullanarak hastalara en iyi tedaviyi sunar. Merkezimizde bulunan Egzersiz Salonu'nda hastalar, gelişmiş cihazlar ve ekipmanlarla tedavi edilirler.

Her stroke hastası farklı olduğundan, Eksen Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi bireyselleştirilmiş tedavi planları sunar. Uzmanlar, hastanın tedavi sürecini yakından takip ederek, ihtiyaçlarına göre tedavi planlarını uygulayabilirler.

Psychologists and social workers also serve in our Physical Therapy and Rehabilitation Center to provide physical and psychological support to patients during the rehabilitation process and to make them feel comfortable during the treatment process.

Axis Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezi, tedavi ekibinin birlikte çalışması ve hastanın tedavi planına dahil olması ile hastalığın tedavisinde en iyi sonuçları elde eder. Merkezimizdeki tüm uzmanlar hastaların tedavi planına dahil olurlar.

Inpatient Physical Therapy ve Rehabilitasyon Merkezimizde, hasta ve ailesine yakın ilgi gösterir ve hastaların tedavi sürec inde aileleri de tedavi sürecine dahil ederiz. Bu sayede, kendilerini daha rahat hissetmeleri ve motivasyonlarını korumaları sağlanır. 

Eksen Health Blog

Read our articles for a healthy life!