Ara
Close this search box.
Eksen Sağlık Yatılı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi İstanbul

Yatalak Hasta Bakımı ve Tedavisi

Yatalak hasta bakımı ve tedavisi, Yatalak Hasta Bakım Ücretleri

İçindekiler

Yatalak Hasta Bakımı ve Tedavisi

Yatalak hasta bakımı ve tedavisi özel bir itina ile ele alınmalıdır. Çünkü uzun bir süre yatağa bağımlı kalan hastalarda dekübitus ülseri yani yatak yaraları gelişme riski daha fazladır.

Bakımlarında yapılacak hatalar, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Yatalak hasta bakımı nasıl olmalıdır?

Yatalak Hasta Bakımı Nasıl Olur

Yatalak hastaların yattıkları yataklarda olan çarşaflardaki kırışıklıklar bile vücutta yara oluşumuna sebep olabilir. Çarşaflar ütülenmeli, temiz olmalı ve yatağa gergin bir şekilde serilmelidir.

Yatalak hastaların her yarım saatte bir yer değiştirilmesi gerekir. Uygun olursa hareket ettirilmesi daha iyi sonuç verecektir.

Hasta önce yüzüstü, daha sonra sol yana, ardından sağ yanına ve sırt üstü çevrilmelidir. Bu şekilde vücutta oluşan basınç eşit şekilde dağıtılacaktır. Bu yapılmadığı takdirde basınç sebebiyle kanla beslenemeyen yerlerde yara oluşumu meydana gelecektir.

Yatalak hastaların özellikleri olan yataklarda yatırılmaları gerekir. Özellikle bacakları, topuk ve ayak bileği gibi bölgeleri koruyucularla desteklenmelidir.

Bu bölgeler yatakla temas ettirilmemeye çalışılmalıdır. Bunun için hava yastıkları, köpükler kullanılabilir. Bölgeler buzla ovuşturularak, yumuşak havluyla kurulanmalı ya da bu işlem için saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

Yatalak hasta bakımında en önemli etken hijyenin sağlanmasıdır. Cildinde bulunan yaraların temiz tutulması ve her gün ılık suyla silinmesi gerekir. Cildin kurumaması için nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Hastaların yatakla teması sırasında sürtünmeye engel olunmalı, küçük deformasyonların bile yatak yarasına dönüşeceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Hastaların idrarının ve gaitanın enfeksiyonlara neden olabileceği için, temizliğine önem gösterilmelidir.

Yatalak hasta özel bakım ihtiyacı olduğunda, örneğin ameliyat sonrasında 2-4 hafta kadar yüzüstü yatırılmalıdır.

Akciğer problemi varsa havalı yataklar kullanılmalı ve sırt üstü yatırılmalıdır. Kullanacağı ilaçlara dikkat edilmeli, ilaçlar zamanında verilmelidir.

Yaraları varsa, üzerine uygulanacak basıncın ortadan kaldırılması gerekir. Bu şekilde yara oluşumunun önüne geçilebilir.

İstanbul Anadolu yaklasında bulunan Eksen Sağlık Bakımevi Fizik tedavi ve Rehabilitsayon merkezimizde yatalak hasta bakımı özenle yapılmaktadır.

Uygun hijyenik koşullarda, otel rahatlığındaki odalarda yatalak hasta bakımı ve tedavisi kendi alanında uzman ekibimizle birlikte yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Yardım Etmemize İzin Verin

Sorunuz mu var?